هات تپ مخازن

اندازه گیری فشار مخازن در هات تپ

اندازه گیری فشار مخازن یکی از چهار مورد اندازه گیری دقیق در هات تپ است که پیش از اجرای عملیات باید از میزان آن اطلاع داشته باشیم. عملیات هات تپ بر روی بسیاری از مخازن ذخیره ی سیالات قابل اجرا خواهد بود. این مخزن ها می توانند شامل سیالات مایع و یا گازی باشند. پس از خالص سازی نفت و ترکیبات مشتق شده از آن، محصول خالص به دست آمده را درون مخازن مختلف ذخیره می کنند تا آن را آماده ی مصرف کنند. اصولا مواد تولیدی در پالایشگاه ها و مجتمع های پتروشیمی را بلافاصله بعد از تولید مورد استفاده قرار نمی دهند. در برخی پالایشگاه ها و یا واحدهای پتروشیمی از برخی مخازن ذخیره سازی انشعاباتی تهیه می کنند. با استفاده از عملیات هات تپ می توان بر روی مخازن، مقطع انشعاب را برش زد. در این حالت سیال درون مخزن را می توان وارد بخش انشعابی کرد تا در موارد مصرفی مورد استفاده قرار گیرد.

انداره گیری فشار مخازن
انداره گیری فشار مخازن

انشعاب گیری از مخازن به روش هات تپ

برای انشعاب گیری از مخازن باید برشی بر روی مخزن ایجاد کرد تا سیال از درون حفره ی ایجاد شده وارد لوله های انشعابی شود. در هات تپ این برش را توسط دستگاه هات تپ بر روی مخازن ایجاد می کنند. با استفاده از یک ولو (شیر صنعتی)، جریان سیال را از درون مخزن به انشعاب کنترل و قطع و وصل می کنند. همچنین اتصالی را به صورت مستقیم بر روی مخزن نصب می کنند تا به راحتی بتوان لوله ی انشعابی را به مخزن ارتباط داد. اتصالات مخازن بر روی قسمتی از مخزن نصب می شوند و سپس با توجه به ساختار خود به ولو و دستگاه هات تپ نیز اجازه ی نصب بر روی خود می دهند. اجزای برشی دستگاه هات تپ از درون ولو و اتصال عبور می کند و دیواره ی مخزن را برش می دهد. این تعریفی بود برای عملیات هات تپ به صورت کلی اما عملیات هات تپ پیش از آغاز نیاز به تمهیداتی دارد که عملیات با استفاده از این تمهیدات به درستی اجرا خواهد شد.

اولین گام برای شروع عملیات هات تپ اندازه گیری های دقیق از پارامترهای مختلف عملیات است. هنگامی که عملیات هات تپ بر روی مخازن انجام می شود باید پارامترهایی مثل، فشار سیال، دمای آن، ماهیت و میزان برهم کنش دهی آن و غیره اندازه گیری شوند. اندازه گیری فشار مخازن در عملیات هات تپ برای اطلاع از میزان فشاری است که سیال درون مخزن به دیواره های مخزن وارد می کند. پر واضح است که این میزان فشار به اتصالات، ولو و دستگاه هات تپ نیز وارد می شود. در واقع با اندازه گیری فشار مخازن درخواهیم یافت که چه میزان فشار قرار است به اجزای عملیات هات تپ و پس از این ها به انشعاب وارد شود. بنابراین پس از اندازه گیری فشار مخازن میزان استحکام تمامی موارد ذکر شده را با توجه به فشار اندازه گیری شده، تنظیم می کنند تا خروج سیال از درون مخزن با نقص فنی و یا نشتی همراه نباشد.

اندازه گیری فشار مخازن

مخازن تحت فشار مخازنی هستند که به منظور ذخیره سازی مایعات یا گازها در فشاری متفاوت با فشار اتمسفر ساخته می شوند. کاربرد عمده ی این مخازن در صنعت نفت و گاز است. کار با این مخازن بسیار خطرناک و پرریسک بوده و تمامی اعمالی که بر روی آن ها انجام می شود باید با استانداردهای جهانی همچون ASME SECTION VIII مطابقت داشته باشد. پارامترهایی که در حین عملیات بر روی مخازن باید مورد توجه قرار گیرند عبارت اند از، حداکثر فشار ایمنی، درجه حرارت ایمن، ضریب ایمنی، میزان خوردگی و حداقل دمای حرارتی. با استفاده از تست هیدرواتستاتیک مخازن را مورد ارزیابی قرار می دهند. در هنگام نصب مخزن و یا در زمان بهره برداری از آن با تست هیدرواستاتیک (تست هیدرواستاتیک به دلیل ایمنی بالا به تست پنوماتیک ترجیح داده می شود) را بر روی مخزن انجام می دهند. زمانی که از مخازن با استفاده از عملیات هات تپ انشعاب گیری می کنیم نیز باید تست فشار هیدرواستاتیک را از تجهیزات و اتصالات نصب شده بر روی مخزن به عمل آوریم. اندازه گیری فشار مخازن در این دو مرحله به این منظور انجام می شود که اطمینان لازم جهت عدم شکستن مخزن و تجهیزات نصب شده بر روی آن، کسب گردد. زیرا در صورتی که خود مخزن و یا اتصالات نصب شده بر روی آن بشکنند، سیال در دسترس می تواند بروز حوادث ناگوار را به دنبال داشته باشد. البته اندازه گیری فشار مخازن ذخیره سازی سیالات گازی نیاز به حساسیت بیشتری نسبت به اندازه فشار مخازن برای سیالات مایع دارد. این بدین دلیل است که گازها سرعت انبساط بیشتری نسبت به مایعات دارند و همین امر می تواند در بروز حادثه خطرساز باشد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .